ZUDUSĪ BĒNE GLEZNOJUMOS.
Auces Mūzikas un mākslas skolas Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas audzēkņu izpētes un darba projekts.
Ideja radās, iedvesmojoties no apkārtesošajām, laika gaitā izmirstošām ēkām Bēnē.
Starp tām ir arī kultūrvēsturiskas, mākslas un arhitektūras objekti.
Diemžēl, mēs esam tie, kam lemts redzēt kā krietni vairāk brūk un pazūd vēsturiskas ēkas, nekā piedzīvot kā būvējas un top jaunas. Īpaši tas jūtams pagastos.
Ne mazums nozīmīgu objektu ir gājuši bojā cilvēku saimnieciskās darbības rezultātā vai neapsaimniekošanas rezultātā un tiek apdraudēti arī šodien. Tāpēc ideja pārtapa reālā izpētes un darba projektā.
Projekts iesākās jau rudenī un papildus mācību procesam, tas turpinājās visu 2023./24. mācību gadu. Jāpiebilst, ka ir beigusies projekta tikai 1.daļa, bet 2.daļa turpināsies nākošajā mācību gadā.
Šogad projekta ietvaros dziļāk tika pētīta tagadējā dzelzceļa stacija, kas uzcelta 1926. gadā pēc gleznotāja Jūlija Federa brāļadēla arhitekta Pētera Federa projekta.
Nedaudz ieskatījāmies senajā Stacijas ielā, no kuras sākās Bēnes ciems un pētījām tā laika vismodernāko un elektrificēto pienotavu Latvijā – Bēnes pienotavu, kas tika uzbūvēta, pavirzot sāņus vietu baznīcas celtniecībai. Mūsu uzmanību piesaistīja arī zudusī Krūškalnes muiža.
Projektā piedalījās audzēkņi no 4. – 7.klasei. Darbi tika veikti gleznošanā un grafikā dažādās tehnikās un stilos.
Darbu autori: Sofija Bragina, Žanete Krieviņa, Gustavs Lekuzis, Sendija Cīrulniece, Katrīna Tīna Grīnberga, Marita Antonova, Ance Adriana Černovska, Viestarts Šakirovs, Annija Hāna, Kaspars Rafaels Kūriņš, Paula Ošeniece, Vineta Bērtule.
Audzēkņi pētīja tā gadsimta arhitektūru un stilus, kā arī iepazinās ar vēsturiskajiem faktiem un notikumiem.
Materiāli tika iegūti no Dzelzceļa muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Intas Dargevicas personiskā foto arhīva, bet interesantos faktus par vēsturi uzzinājām no bēnenieces Māras Hornas grāmatas “Bēnes muiža II”.
Projekta vadītāja,
direktores vietniece mācību darbā mākslas nodaļā
Inta Dargevica